Erdvinės analizės panaudojimas, tiriant titnago kasimo vietovę Udorkos slėnyje. Geoarcheologinė titnago apdirbimo dirbtuvių paieška Poręba Dzierżna 24 vietovėje
Straipsniai
Hubert Binnebesel
Nicolaus Copernicus University image/svg+xml
https://orcid.org/0000-0003-3467-687X
Magdalena Sudoł-Procyk
Nicolaus Copernicus University image/svg+xml
Publikuota 2024-12-26
https://doi.org/10.15388/ArchLit.2024.25.3
PDF
HTML

Reikšminiai žodžiai

priešistorinė kasyba
titnago dirbtuvės
akmens amžius
geoarcheologija
erdvinė analizė

Kaip cituoti

Binnebesel, H. and Sudoł-Procyk, M. (2024) “Erdvinės analizės panaudojimas, tiriant titnago kasimo vietovę Udorkos slėnyje. Geoarcheologinė titnago apdirbimo dirbtuvių paieška Poręba Dzierżna 24 vietovėje”, Archaeologia Lituana, 25, pp. 52–65. doi:10.15388/ArchLit.2024.25.3.

Santrauka

Priešistorinėje šokoladinio titnago kasykloje Udorkos slėnyje (24 vietovė, Poręba Dzierżna, Mažosios Lenkijos vaivadija, Pietų Lenkija) kasinėjama nuo 2018 m. Tai pirmoji šios žaliavos kasykla, aptikta už Świętokrzyskie kalnų ribų. Remiantis šiuo metu turimomis datomis, kasykla buvo naudojama mezolito ir neolito laikotarpiais. 
Šachtos užpildo artefaktų erdvinė analizė leido rekonstruoti atskirus šachtos formavimosi etapus. Ji taip pat iškėlė klausimą dėl šio kasyklos objekto ir jį sudarančių sluoksnių bei artefaktų rinkinio homogeniškumo. Nors radiniai būdingi titnago apdirbimo vietos radiniams, tačiau jų vienalaikiškumu taip pat derėtų abejoti. Norint nustatyti chronologinius ir kultūrinius šios titnago kasimo ir apdirbimo vietos rėmus, atrodo, būtina nustatyti pirminę dirbtuvių vietą, kuri buvo sunaikinta ir išplauta dėl vandens srovės. Dėl šio vandens judėjimo susidarė nuosėdos, kurios dabar yra virš šachtų ir kuriose itin gausu titnago dirbinių.

PDF
HTML
Kūrybinių bendrijų licencija

Šis kūrinys yra platinamas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.

Atsisiuntimai

Nėra atsisiuntimų.